İşleminiz yapılıyor. Lütfen bekleyiniz...

Paris

Paris

 PARİS           

  Fransa'nın başkenti Paris 'dir. Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine Nehri'nin üzerine kurulmuştur.  Fransa Cumhuriyeti (Fransızca:République Française) ya da kısaca Fransa,  Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, Andorra ve İspanya ile komşu olan, Batı Avrupa'da bir ülkedir. Fransa , Avrupa Birliği'nin kurucu üyesidir.
  Jules Renard  ‘Paris’e iki harf ekleyin, ortaya çıkan “paradis”, yani cennet olur.’ demiş.
  Paris, kimilerine göre ruhu olan bir şehir. Ayrıca "(Ville de  Lumière) ''Işık Şehri"  diye de bilinir. Aşıklar Şehri, Moda Şehri, ..... adını siz koyun...
  Paris i bu kadar güzel yapan elbette Avrupa nın en güzel şehirlerinden birinin olmasının yanında sanatsal kültürel faaliyetleri köprüleri ,binaları anıtları, ve elbette turistik meydanları...
  Paris'te ikamet edenlere Parisien(ne)/''Parisli '' diye hitap edilir. Paris, dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer alır ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturur.
  Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca: Il est battu par les flots sans être submergé). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yüzyılda Attila'yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève'dir.

 

PARİS TE GEZİLMESİ GEREKEN YERLER   


   PARİS'te gezilmesi gereken yerler arasında ,Notre Dame Katedrali, Champs-Élysées , Louvre Müzesi ,  Église de la Madeleine,  Chaillot Sarayı  , Champs de Mars , Eiffel Kulesi , Trocadero ,Zafer Anıtı , Concorde Meydanı, Pont Alexandre ,Jardin des Tuileries , Pont des Arts ,Saint Michel , olmazsa olmazlar  arasındadır  ....Paris seyahatinizde Sen Nehri'nde tekne gezintisini de , hangi mevsim olursa olsun mutlaka yapmalısınız.

 
       EiFFEL KULESİ                             


       Bugün  Eyfel Kulesi, Dünya'nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Parisliler onu ''Demir Bayan'' da der.  Eyfel Kulesi 300 m yüksekliktedir. Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m daha yükseklik kazandırır. Eyfel Kulesi  demirden inşa edilmiş, özel teknikler sayesinde günümüze kadar sağlam olarak gelmiştir. 3000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2, 5 milyon perçinle bir araya getirmiştir.Kulenin yapımı sırasında  hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında inanılmaz bir durumdur.
          Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel'in firması tarafından,   Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin 'in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre'dir. 1889 yılında açılışı yapılan kule ,oldukça sanatsal ve  estetik bir yapıdır . Fransız Devrimi'nin kutlamaları için düzenlenen'' Paris Fuarı'na ''kapı olarak yapılmıştır. Kule sadece 20 yıl kalması için inşa edilmiş olmasına rağmen . 1909'da yıkılması gerekirken , Atlantik ötesi haberleşmeye imkan tanıdığından kalmasına izin verilmiştir. Eyfel Kulesi en  başından beri , kazanç sağlayan bir şirket görünümüne bürünmüş, Fransız ekonomisine yerli ve yabancı turistlerin ziyaretleri sayesinde. hatrı sayılır maddi katkıda bulunmuştur.
             Kuleye çıkış ücretlidir. Hatta hatırı sayılır bir süre sırada  beklemeniz bile gerekebilir. Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta, Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir. Üst katlardan Paris manzarası muhteşemdir. Katlarda yukarı çıktıkça her bölüm için ödediğiniz ücrete ve beklemeye değer olduğunu göreceksiniz.

 

 

                             Notre Dame Katedrali

        Paris’in ilk yerleşim yeri olan ve Seine Nehri ortasında yer alan Cité Adası'nda inşa edilen muhteşem yapı Fransız gotik mimarisinin en önemli örneklerinden biri.
  Notre Dame Katedrali Paris’te en  çok ziyaret edilen yapılardan biri .  12. Yüzyılda tasarlanmış ve 14. Yüzyılda tamamlanmıştır.  Katedrali bir Roma katolik kilisesidir.ve halen aktif bir şekilde kullanılmaktadır.


 

        Günümüzde de en çok izleyici kitlesine sahip olan Victor Hugo’nun ölümsüz eseri'' Notre dame de Paris'' müzikalini izleme fırsatını bulduysanız , zaten bu kiliseyi mutlaka  görmek isteyeceksiniz. Burası büyük bir kilise olmamasına rağmen  dünyanın en meşhur kilisesi olarak kabul edilir.
        Notre-Dame Katedrali'nin önündeki meydanda  iki ayrıntıyı kaçırmamanızda  fayda var, biri Paris'in arkeolojik kalıntılarının bulunduğu, meydanın hemen altında bulunan La Crypte,  diğeri ise , Fransa'nın sıfır noktası olarak belirlenmiş olan Point Zéro...
        Notre Dame Katedrali 'ne giriş ücretsiz ancak,  içerisindeki bazı özel bölmeleri ziyaret etmek ücretli. Ayrıca 1 Kasım-31 Mart arası her ayın ilk Pazar günü kulenin özel bölümlerine çıkış ücretsiz.
        Merdivelerden  yukarı tırmanıp ilk ulaştığınız yerde harika bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Buradan yan kuleye geçiyorsunuz , diğer kuleden en üst kata çıkıyorsunuz. Ücretli bölümde verdiğiniz paraya ve merdivenleri çıkarken yorulduğunuza değiyor. 360 derece Paris manzarası her yerden bu kadar keyifli değil.....

 

 

 Concorde Meydanı

        Paris’in de en meşhur meydanı concorde Meydanı'dır. Champs-Élysées ( Şanzelize )caddesinin doğu çıkışında yer alır. Meydan gün boyunca yerli ve yabancı pek çok kişiye ev sahipliği yapar. Çok keyifli ve son derece güzel bir manzaraya sahip olan bu meydanı görmeye gittiğinizde ,oldukça  büyük bir meydanla karşılaşmaya  hazır olun.  Concorde Meydanı görmeye alışık olduğumuz meydanlardan oldukça büyüktür.
        Paris Concorde Meydanı'nın dört bir köşesinde heykeller vardır. Bu heykellerin her biri Fransa’da yer alan şehirleri temsil eder. Marie Antoinette ve ünlü Fransız kralı Louis XVI 'de giyotin ile idam edildiği bu meydan günümüzde Paris'deki turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biridir.

 

Champs-Élysées


 

      Tüm önemli kutlamaların ortak alanı  Champs-Elysées   ( Şanzelize) 'dir. Parisliler'in yılbaşı gecelerinde ki kutlamaları  ,   14 Temmuz'da yapılan askeri törenler, tarihi milli olayların törenleri  bu geniş caddede kutlanır.
        Bu cadde ,neredeyse iki kilometre uzunluğunda ve yetmiş metre genişliğindedir.. Batı ucundaki  sokaklar  sinemalar, tiyatrolar, kafeler ve lüks mağazalar ile doludur.. Ters ucunda, '' Place de la Concorde'' , bulunur. Gösterişli binalar , çeşmeler Büyük ve Küçük Saray'ın muhteşem bahçeleri ile süslenmiş.

  

Louvre Müzesi  ( le Musée du Louvre)

 Fransız ihtilâlinden sonra 1793 yılında , Paris' te açılan ilk devlet müzesidir. Dünya da en çok ziyaret edilen sanat müzesi olan Louvre eşdeğerindeki müzelerden daha özeldir. Louvre u özel yapan ise,  sekiz sorumlu departmanda 380.000'den fazla obje ve sergilenen 35.000 sanat eserini içerir.
         Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa'sı da burada bulunmaktadır. Müzenin tamamını dolaşmak için iseen az  iki gününüzü ayırmanız gerekmektedir.
 Adını İngilizce'de “kuvvet, güç” anlamına gelen “power” kelimesinden alan saray, Dünya'daki en önemli müze.
Louvre Müzesi'nde  , insanlık tarihinin en önemli eserlerinden , Avrupa’nın en iyi resim ve heykellerine, Asya, Mısır, Asur,  Antik Yunan, Mezopotamya ve Roma’dan paha biçilemeyen eserler ile İslam objelerinin sergilendiği ve 35.000’i aşkın eserle devasa bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.


 
 
 

Louvre Ziyaret ücretleri ve  Saatleri

12 Avro’dan başlayan bilet ücreti, gezmek istediğiniz alanlara göre değişebiliyor.
Paris Museum Pass ile Paris’te 60’tan fazla müzeye giriş ücretsiz.
Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar 09.00 ile 18.00 arası açık.
Salı, kapalı.
Çarşamba ve Cuma 09.00 ile 21.45 arası açık
Her ayın ilk pazar günü, ücretsiz
1 Ocak, 1 Mayıs, 25 Kasım, 11 Kasım, kapalı
Dini ve Milli Bayramlar, kapanış saati 17.30. 

Çağrı Merkezi

0 232 364 32 12

Mesai saatleri Pazartesi - Cumartesi arası 09:00 - 19:30 arasındadır.

İptal & Değişiklik İşlemleri

0 533 304 5758

Akşam 19:30 - Sabah 09:00 arasındadır.