İşleminiz yapılıyor. Lütfen bekleyiniz...

Satış Sözleşmesi

1. UÇUŞLAR

1.1- Tarifeli Uçuşlar

 Lütfen bilet ücretlerinin dışında bu ücrete bağlı ek şartların olduğuna özellikle dikkat ediniz. Bazı biletler değişikliğe ve/veya iadeye uygun değildir.
Ayrıca, havayolları uçuş iptal & değişikliği yapma ve onaylanan rezervasyonları iptal etme hakkını saklı tutmaktadır..

 Havayolları, bagaj, havalimanı biniş işlemi (check-in), tercih edilen koltuk seçimi, uçak içi eğlence & haberleşme sistemleri, tekerlekli sandalye hizmeti, yiyecek, içecek ve atıştırmalarını ayrıca ücretlendirebilir. Bu tür ek hizmetler uçak biletine dahil olmayabilir, böyle bir durumda ek ücretler havayoluna doğrudan ödenmek zorundadır. Şirketimiz doğabilecek bu tür ek maliyetlerden sorumlu değildir.
Önerilen azami uçuş öncesi havalimanında bulunma saati; Uluslararası uçuşlar için 120 dakika kalkış öncesi ve iç hat uçuşları için 90 dakika olarak belirlenmiştir. Bazı havayolları dönüş uçuşunu 72 saat önce teyit edilmesini isteyebilir. Havayoluna Müşteri tarafından doğrudan bildirilmeyen teyitler uçuşun iptal edilmesine neden olabilmektedir.

Biletin üzerinde belirlenen uçuş güzergâhı sırasıyla kullanılmalıdır. Atlanan veya gerçekleşmeyen uçuşlara ait devam veya dönüşler bileti tamamen geçersiz kılabilir.
 Uygun, ucuz veya özel bilet fiyatları her zaman en kısa ve doğrudan uçuşu vermeyebilir. Bazı güzergahlar uçak değiştirmenizi gerektirebilir. Doğrudan yapılan uçuş (Non-Stop) olarak tanımlı bir uçuştur. Yolculuk sırasında uçak değiştirilmesine gerek olmayacağını belirtir. Bazı durumlarda yapılan duraklama, yakıt almak amaçlı olup, doğrudan uçuş yapacak yolcular, genel olarak indirilmez. Ancak herhangi bir nedenle yolcuların indirilmesi veya başka bir uçağa aktarılma yapılması durumunda doğabilecek gecikmelerden ve zararlardan Şirket’in sorumlu olmadığını Üye ve Kullanıcı kabul, beyan ve taahhüt eder.
 Düzenlemeler her havayoluna göre değişir, ancak bazı havayolları gidiş ve/veya dönüş uçuşunda hamilelik süresi 28 hafta ve daha fazla olan bayan yolcuları taşımayı reddedebilir. Müşteri’nin, gerekli olduğu durumlarda bu bilgiyi teyit etmesi için Üye ve Kullanıcı ilgili Havayolu ile iletişime geçilmesini sağlamakla yükümlüdür.

 Seyahat edecek Bebek 2 yaşından gün almamış yolculardır ve ebeveyn kucağında yolculuk etmek zorundadır.
Bazı durumlarda daha uygun, hesaplı, özel ücretlerden yararlanmak amacı ile İç Hat uçuşlarında gidiş ve dönüş uçuşları için farklı havayollarından oluşan kombinasyonlar oluşturmak için iki tek yön bilet düzenlenir. Bu iki ayrı rezervasyon kaydı olacağı anlamına gelir. (bir giden uçuş, diğeri dönüş uçuş için) Her iki rezervasyonun ayrı ayrı, kendi kuralları olacağı unutulmamalıdır. Bu uçuşlardan birini iptal etmek zorunda kaldığınızda, diğeri etkilenmez, kalan uçuş biletine ait ek ücret ve ceza ödemek zorunda kalınmaz. Ayrıca gidiş uçuşu kullanılmadığı takdirde, dönüş uçuşunun (veya tersi) etkilenmeyeceği anlamını taşır. Bir rezervasyona ait yapılan değişiklik veya iptal diğer uçuş rezervasyonunu etkilemez ve geçerli uçuşa ait kurallar geçerli kalır.

 Web Sitesi'nde gösterilen hareket saatleri, ilgili kuruluşların resmi saatlerine göre ayarlanmış olup, bu saat ve tarihlerde Tedarikçi tarafından değişiklik yapılabilir. Bu durumda, Tedarikçinin Şirkete bildirim yapması halinde, Şirket, ilgili rezervasyona ait Kullanıcı ve/veya Üye tarafından rezervasyon esnasında kayıt ettiği cep telefon numarasına ve/veya e-mail adresine bu değişiklik bilgilerini iletir. Gönderilen bildirimlerin, (sms ve e-postanın) iletim tarihinde teslim edildiği ve alındığı varsayılır. Kullanıcı ve Üye ,Site’ ye ve/veya Çağrı Merkezine rezervasyon kaydında bildirilmesi zorunlu olan, e-mail adres ve cep telefon numarasının doğruluğundan sorumludur.
Şirket, kaynağı ve nedeni ne olursa olsun, ulaşım araçları, gezi yerleri ve konaklama tesislerinde oluşabilecek arıza, kaza, kayıplardan ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek hasar, zarar, ek masraf ve yükümlülüklerden münferiden ve/veya ulaşım ve konaklama kuruluşlarıyla müştereken sorumlu tutulamaz.

1.2- Düşük Maliyetli ve Servis Sunmayan Uçuşlar ( Low Cost Airlines)

Low Cost Havayolları uçuşlarına ait Site aracılığı ile satılan biletlerin, satın alındıktan sonra iptal & iadesi mümkün değildir.
Low Cost uçuslarına ait satın alınan biletler Düşük maliyetli havayolları şartları ve koşullarına tabi olacaktır.
 Düşük maliyetli havayollarının farklı havalimanlarından uçuş gerçekleştirebileceklerini lütfen unutmayın.

 1.3- CHARTER Uçuşlar

Charter uçuşları ile ilgili kuralları düzenleyen Varşova Konvansiyonu uyarınca charter uçuş yapan havayolları her türlü saat değişikliği yapmaya yetkilidir.
 Hareket saati garanti edilemez. Taşıyıcı, biletlerde gösterilen duraklama yerlerini değiştirebilir veya duraklama yapmayabilir.
 Satın alma esnasında beyan edilen Müşterinin ( seyahat edecek yolcu ) telefon numarasının doğruluğu önem arz etmektedir. Saat değişikliği bu telefon numarasına bildirilmektedir. Bilgilerin doğruluğundan Kullanıcı ve Üye sorumludur.

Uçuş saatleri 48 saat önce kesinleştiğinden satış sırasında belirtilen saatler muhtemel saatler olup, bu konudaki değişiklikler nedeniyle Şirket sorumlu tutulamaz.
 İptal & iadeye müsaade etmeyen bu uçuşlardan dolayı, yapılacak iptal ve iade talepleri de kabul edilmez.

1.4- Rezervasyon ve Biletleme Genel Kuralları

1.4.1 Site’ de yapılacak rezervasyonlarda bir defada en fazla 4 yolcu için rezervasyon yapma imkânı bulunmaktadır.

 1.4.2 Site’de, iç hat uçuşlarında tek başına çocuk rezervasyonu yapılamamaktadır. Mutlaka 1 yetişkin ile beraber rezervasyon yapılabilir.

1.4.3 Site’de, Havayolu ve uçuş/fiyat sınıfına bağlı olarak opsiyonlu rezervasyon yapabilir. Her Havayolu Şirketinin biletleme opsiyonu ekranda rezervasyonunuzun altında belirecektir. Bu opsiyonun takibi Üye ve Kullanıcıya aittir. Opsiyonlu rezervasyonlarınızı daha sonra satın almak için opsiyon tarih/saatinden önce sistem üzerinden veya Çağrı Merkezi’nden yardım alarak gerçekleştirebilirsiniz.

1.4.4 Opsiyonlu rezervasyonlarınız için uygulanan opsiyon süreleri, Havayolları şirketleri tarafından değiştirilebilir. Havayolu tarafından Şirket’ e bu bilgiyi iletmesi halinde Şirket rezervasyon kaydında girilen e-posta ve/veya cep telefon numarasına bildirim yapılır. Opsiyon sürelerinin tarafımızca uzatılması ve/veya değiştirilmesi mümkün değildir. Opsiyon süresi içerisinde biletin düzenlenmemesinden şirketimizin sorumluluğu bulunmamaktadır. Bildirilen opsiyon süresi içinde biletin düzenlenmemesinden, Üye ve Kullanıcı sorumludur.

1.4.5 Site’de, opsiyonlu rezervasyonlarınızı sadece uçuşa 48 saat kala ile 355 gün arasında, bilet satın alım işlemleriniz de, uçuştan minimum 3 saat maksimum 355 gün öncesine kadar görüntülenebilir ve e-bilet kesilebilir.

1.4.6 Site’de, bilet alımı yapıldıktan sonra, rezervasyon ve parkur değişikliğinin, Site üzerinden yapılması mümkün değildir. Sadece,opsiyonlu rezervasyonlarınızı sistemden iptal edebilirsiniz. Rezervasyon ve parkur değişikliği yapmak istiyorsanız, Çağrı Merkezini aramanız gerekmektedir.

1.4.7 Bilet alımını onayladığınızda bilet tutarı (vergi ve diğer masraflar dahil) ödeme için tercih ettiğiniz uygulamalarımızdan tahsil edilir. Ödeme, kredi kartı ile gerçekleştiğinde, kredi kartı sahibi seyahat edecek yolculardan biri değil ise, kredi kartı sahibinin yazılı onayı ve/veya site üzerinden 3D Güvenlik uygulama onayı alınmasının zorunlu olduğu, Üye ve Kullanıcı tarafından kabul beyan ve taahhüt edilir. Yapılan ödemelerde kart sahibi isim ve iletişim bilgilerinin doğru yazılması gerektiğinden, eksik veya hatalı bilgi girişlerinden ise Üye ve Kullanıcı sorumludur.

1.4.8 Ödeme yapıldıktan sonra seyahatiniz kesinleşmiş olarak kabul edilecektir. Daha sonra rezervasyon kaydınızda ve uçak biletinizde yapacağınız iptal ve değişiklikler ilgili tedarikçinin kural ve koşulları doğrultusunda işlem görecektir. Üye ve Kullanıcı yazılı olan kurallara uymayı ve Müşteri’sine bu kuralları bildirmekle yükümlü olduğunu, aksi bir durumda oluşacak şikayet ve mağduriyetlerden sorumlu olduğunu, kabul, beyan ve taahhüt eder.

 1.4.9 İndirimli bilet ( Özürlü, Gemici, Gazi, İşçi, Refakatçi, Aile ) alımlarında kimlik ibraz edilmesi zorunlu olduğundan işlemler sadece Çağrı Merkezi ile yapılmakta olup, Site üzerinde indirimli bilet satılmamaktadır. Özürlü indirimli bilet alacak Müşteri’nin özür oranının %40 ‘dan fazla olması gerekmektedir. İndirim oranı havayoluna göre değişiklik göstermektedir.

 1.4.10 0 ile 2 yaşından gün almamış çocuk yolcular; yalnız başlarına seyahat edemezler. Ebeveyn / yetkili kılınan kişi ile veya refakat kabin memuru beraberinde seyahat edebilirler. Refakat kabin memuru verilmesi halinde, çocuk ücreti uygulanır, kabin memuru için OW (Tek Yön) ücret havayolunca tahsil edilir.

1.4.11 Seyahatin başladığı gün 7 yaşını doldurmuş ancak 12.yaş gününü kutlamamış. 07 – 11 yaşında ebeveyni veya kanuni temsilcisi tarafından yalnız seyahat etmesine izin verilen çocuk yolcular, talep halinde refakat kabin memuru hizmeti verilir. Çocuk indirimi uygulanır. Check-in ve/veya gümrük işlemleri vb konularda yardımcı olamayacak kadar yetersiz olan yolcuya havayolu tarafından gerek görüldüğü takdirde ücreti mukabilinde kabin memuru tahsis edilir. Refakatçi yolcu statüsü havayollarına göre değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgilere ilgili havayollarının websitelerinden erişebilirsiniz. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda havayolu kuralları geçerlidir.

1.5 İptal ve İade Şartları

 1.5.1- Web Sitemiz üzerinden yapılan iç ve dış hat uçuşlarını içeren rezervasyonlara ilişkin iptal ve iade işlemlerinin rezervasyon aşamasında veya biletlendikten sonra, Kullanıcı tarafından Site üzerinden veya Çağrı Merkezimiz vasıtasıyla yapılması gerekmektedir.
 1.5.2- Havayolları bilet iptallerinde, uçuş sınıfı ve fiyat seviyesine bağlı olarak kurallar işletir. Satın alma esnasında rezervasyon ekranında satın alınan bilete ait iptal & iade şartları belirtilmiştir.
1.5.3- Site üzerinden alınmış biletler ile ilgili değişiklik işlemlerinde, bileti düzenleyen Kullanıcının Çağrı Merkezi aracılığıyla işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Söz konusu işlemlerin doğrudan bilet alınan hava yolu üzerinden yapılması durumunda, yaptırılan değişiklikler, Üyenin Şirket bünyesindeki kayıtlarında, Üye ve Kullanıcıya ait Site üzerindeki üye ekranlarından görüntülenemeyecektir. Bu durumda uçuşla ilgili tüm detayların, değişikliğin yaptırıldığı ve biletin satın alındığı firma üzerinden takip edilmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda Şirket ve Site’nin, bilgilendirmeye ilişkin elektronik posta ve SMS’lerinin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 1.5.4- İptal-iade sonrası yapılan kesinti bedellerine bağlı olarak banka tarafından itiraz bilgisi oluşması durumunda,oluşacak olan ücret fark ve tutarlar , kesintiyi yapan acenteden tahsil edilecektir.

ÖNEMLİ UYARI;

Havayolları değişiklik ve iptal şartlarında farklı uygulama başlattığı takdirde güncel uygulama dikkate alınır.
a. Bilet iade işlemleri Site üzerinden veya Çağrı Merkezi tarafından yapılacak olup, satın alınan biletlerde iade ve iptal ceza bedeli, iptal kuralları saatine uygun olarak yapılmaktadır.
 b. Web Sitesi’nden yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin, iade işlemleri sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır. Ödemede kullanılan kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da iptal edilmiş olması durumunda
 1. Eğer kart sahibi aynı bankaya ait başka bir kart kullanıyorsa kart sahibinin hesabına iade yapılır.
 2. Eğer kart sahibi banka ile çalışmayı bırakmış ise, bankadan almış olduğu resmi yazı ile Çağrı Merkezi’mize başvurabilir.
 c. Biletleme esnasında tahsil edilen Servis Ücreti iade edilmeyecektir.
 d. Web Sitesi’nden yapılan tüm rezervasyonlar Havayolları sistemleri tarafından otomatik olarak kontrol edilmektedir. Rezervasyon kuralları gereği mükerrer olduğu tespit edilen rezervasyonlardan sadece bir tanesi geçerli olacak, bunun dışındaki tüm kayıtlarınız haber verilmeksizin iptal edilecektir. Lütfen mükerrer rezervasyon yapmamaya özen gösteriniz.

1.6- Değişiklikler

1.6.1- Rezervasyon aşamasında;

 Web Sitesi üzerinden yapılan her türlü rezervasyon biletlenmeden önce iptal edilebilir. Uçuş parkuru, uçuş saati veya tarihine yönelik değişiklik işlemlerinde:
 a. Rezervasyonu komple iptal edip, yeni rezervasyon alabilir,
 b. Çağrı Merkezi’nden yardım alabilirsiniz.
 c. Yapmış olduğunuz bir toplu yolcu rezervasyonundan yolcu eklemek veya çıkartmak istediğinizde;
 - yeni yolcu için yeni bir rezervasyon yapabilir,
- yolcu çıkartmak/azaltmak için Çağrı Merkezi ile temas kurabilirsiniz.
Sadece gidiş veya sadece dönüş uçuşlarına ait değişikliklerinde Çağrı Merkezi ile temas kurabilirsiniz.

1.6.2- Biletlendikten sonra;

 Biletleme işlemlerinde, değişiklik yapmak için lütfen Çağrı Merkezi ile temasa geçiniz. Çağrı Merkezimiz dışında direk havayolu ile temasa geçerek yapılan değişiklik işlemlerinde oluşabilecek herhangi bir olumsuzluktan Şirket’ in sorumluluğu olmayacaktır.
 1.7- Ücretler
Web Sitesi üzerinden yapacağınız her uçuş rezervasyonu, net uçuş tutarı, vergiler ve servis ücretinden oluşmaktadır.
Uçuş fiyatlarındaki farklılık, Havayolları tarafından uçak içindeki fiyat ve sınıf kategorisine tanımlanmış kontenjan miktarından oluşmaktadır. Aynı zamanda bu sınıf ve fiyatlara getirilen iptal&değişiklik veya süre kısıtlamaları belirleyicidir. Uzak tarihli uçuşlarınız için her zaman daha hesaplı ücretler bulabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekli husus ise; yapacağınız yolculuğa ait değişiklik ve iptal işlemlerinizin olasılığını göz önünde bulundurmalısınız. Kısıtlayıcı olabilecek hesaplı tariflere ait kurallar esnetilemez. Esnek fiyatlar olası risklerinizi korumuş olur.
 Hava yolu firmaları uygulamakta olduğu ücretleri, haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir. Kullanıcı, Site veya Çağrı Merkezi aracılığıyla ile Rezervasyon oluşturabilir. Bu rezervasyon opsiyon süresi içerisinde, satın alma işlemini gerçekleştirirken oluşabilecek fiyat artışları ve devletçe vergi oranlarında yapılacak yeni uygulamalar, zamlar ya da yeni kararları veya buna benzer, Şirketimizin dışındaki nedenlerle oluşabilecek fiyat farklarını, Şirketimiz karşılamakla yükümlü değildir.
Satın alma adımına geçmeden önce Biletin İptal & İade edilir ve/veya Edilmez özelliğini kullanarak seçtiğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.
 Promosyon olmayan ve uçuş saatine 12 saatten daha az süre kalan uçuşlara ait iptal ve değişiklik işlemlerinde, her Havayollunun kendi bünyesinde ayrı ayrı belirlemiş olduğu ceza uygulamalarına ait ücret oranları yansıtılmaktadır.
 Biletlere ait Vergiler havayolları tarafından belirlenmiş ve uçuş noktası, aktarma noktası, uçuş mesafesi ile Havayollarının yakıt ücretlerine göre değişkenlik göstermektedir.

1.8- Bagaj Hakları

 Web Sitesi’nden yapılan rezervasyonlarda iç veya dış hat, uzak, orta veya yakın mesafelere göre Havayollarının belirlemiş olduğu bagaj hakları esastır.
 Site veya Çağrı Merkezimiz aracılığıyla satın alınan uçak biletleri üzerinde görüntülenecek bagaj hakkınızı geçmeniz halinde ilgili havayolu Kg ve/veya adet başına ücret talep etmek hakkına sahip olacaktır. Bazı Havayolları müzik, spor, kişisel yaşam araçları vb. aletleri yanınızda taşımak istediğinizde ayrı ücret talep edeceklerdir.
Evcil hayvan olarak kabul edilen kedi ve köpek, yolcu beraberinde veya bagaj bölümünde taşımayı, onay doğrultusunda kabul ederler.
 Sağlık sebebiyle Havalimanı içinde veya uçak içine kadar tekerlekli sandalye ihtiyacında, ek koltuk, bebek yatağı (Baby Basket) veya özel yolculuk organizasyonları  için ayrıca veya ek ücret talep edebilirler. Lütfen tüm bu gereksinimlerinizde Çağrı Merkezimizden yardım alınız. Bilgilendirme yapmayan yolcular, havaalanında yaşayabilecekleri sorunları kabul etmiş sayılırlar.

1.9- Uçak içi kurallar

Uçak içi el bagajları için sıvı kısıtlaması getirilmiştir. Lütfen bu hususta ilgili Havayolunun internet sitesinden bilgi edinin.
 “Düşük Maliyetli” Havayolları uçak içi gıda ve içecek servisini ücretli vermektedirler. Ayrıca bu Havayolları uçuş öncesi check-in işlemleri ücret mukabili gerçekleştirmektedir. Çağrı Merkezimiz bu konuda size yardımcı olacaktır.

1.10- CIP Hizmeti

Anadolu Jet Havayolu firmasına ait uçuşlarda CIP hizmeti almak isteyen yolcular için; Web Sitesi üzerinde Kullanıcı tarafından bilet alımı işleminde –CIP hizmetinin seçilmesi gerekmektedir. THY (Anadolu Jet) CIP hizmet bedelini her zaman değiştirme hakkını saklı tutar. CIP Hizmeti, hizmeti sağlayabilen Havalimanlarında geçerlidir.
 1.11- Grup Rezervasyonları  Aynı ve tarih ve parkurda ( gidiş-dönüş ) seyahat edecek en az 10 kişi için grup rezervasyonu oluşturulabilirsiniz. Grup taleplerinizi rezervasyon@uygunbilet.com mail adresine yazılı olarak iletmeniz gerekmektedir. rezervasyon@uygunbilet.com  adresine ilettiğiniz talepleriniz gün içinde ilgili havayoluna tarafımızdan iletilmektedir. Havayolunun geri bildirimi aynı gün içerisinde gerçekleşmeye bilmektedir. Havayolunun aynı gün içerisinde yanıt dönmemesinden Şirket sorumlu tutulamaz. Havayolundan bildirim gelmesi sonrasında, tarafınıza e-mail olarak teklif bilgi ve detayları iletilecektir. Havayolu kendisine iletilen teklif bilgilerinde (tarih, parkur ve saat ) müsait olan alternatif uçuş bilgisi ile değiştirerek yanıt dönebilmektedir. Bu detayların talep ettiğiniz bilgilere uygunluğunun, (tarih, parkur ve saat ) kontrol edilmesinden Üye ve Kullanıcısı sorumlu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
 Grup rezervasyonunun birbirinden ve münferit rezervasyonlardan farklı kuralları bulunabilir. Bu kurallar grup departmanı tarafından teklif aşamasında bildirilecektir.

 

2. SAİR HUSUSLAR

 
Şirket tarafından iletilen e-posta ve SMS (kısa mesaj servisi) yoluyla gönderilen bildirimlerin, e-postanın iletim tarihinde teslim edildiği ve alındığı varsayılır. Hizmetlere erişebildiğiniz veya hizmetleri kullandığınız sürece, Üye ve Kullanıcı olarak sizin ve Müşteri’nin bu gibi bildirimleri almak için gerekli yazılım ve donanımınız bulunması gerekmektedir. Elektronik ortamda herhangi bir bildirim almaya onay vermiyor iseniz, hizmetlerimizi kullanmayı durdurmalısınız. 
 
Şirket’in aracılık ederek, Site üzerinden sunduğu hizmetlere,” uygunbilet  “E-Acente Sözleşmesine ve işbu Kullanım Şartları'na ilişkin sorumluluğu, yasaların izin verdiği ölçüde, Üye ve Kullanıcı’nın toplam rezervasyon tutarı ile sınırlı olacaktır. 
  
Ancak ne şirketimiz ne de Site’yi ve içeriğini yaratmak, desteklemek, lanse etmek veya başka bir şekilde kullanıma sunmakla iştigal eden sorumlularımız, yöneticilerimiz, çalışanlarımız, temsilcilerimizden herhangi biri, yasaların izin verdiği ölçüde; herhangi bir cezai, özel, vasıtalı veya dolaylı kayıp veya zararlar, herhangi bir üretim kaybı, kar kaybı, sözleşme kaybı, iyi niyet ve itibar kaybı veya bunlara zarar gelmesi, tazminat hakkının kaybı,  Site'nin kullanımı, kullanılamaması veya gecikmesi neticesinde, bundan kaynaklanan veya bununla ilgili olarak karşılaşılan veya maruz kalınan (doğrudan, vasıtalı veya dolaylı, veya cezai) zararlar, kayıplar veya maliyetler, veya her türlü (kısmi) iptal, çifte rezervasyon gibi sair hizmet sağlayıcısının kendisine, çalışanlarına, yöneticilerine, görevlilerine, aracılarına, temsilcilerine veya iştiraki şirketlere atfedilebilecek fiiller, doğal afetler, grev, lokavt ve sair mücbir sebepler ya da ihtiyarımızda olmayan herhangi başka bir olay ve her türlü (kişisel) yaralanma, ölüm ve maddi zarardan sorumlu olmayacaktır. 
 
Kullanım Şartları'nda yazılı olmayan hususlarda 1618SY., 4077SY., 4288SY., 2634SY., IATA, IHA, UFTAA Konvansiyon hükümleri, Sivil Havacılık Kanunu, BK., TTK., Türkiye'nin dahil olduğu uluslararası sözleşmeler ve bunlara bağlı olarak çıkartılmış tüzük, yönetmelik, genelge ve tebliğler ile uluslararası kabul gören Frankfurter Tabelle' nin Türkiye'deki tatbik bulan TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri tatbik olunacaktır. 
 
“Uygunbilet” E- Acente Sözleşmesi ve Kullanım Şartları'nın herhangi bir hükmünün geçerliliğini veya bağlayıcılığını yitirmesi, geçersiz veya uygulanamaz hale gelmesi diğer hükümlerin geçerliliğini etkilemeyecektir. 
 
Üye ve Kullanıcı,” Uygunbilet” E-Acente Sözleşmesini ve işbu Kullanım Şartları'nın tümünü okuduğunu, anladığını, kabul ettiğini ve kendisi ile ilgili olarak verdiği bilgilerin doğruluğunu onayladığını kabul beyan ve taahhüt eder. 
 
UYGUNBİLET E-Acente Sözleşmesi ve İşbu Kullanım Koşulları'nın (varsa) farklı dillere tercümesi tamamen yardım amaçlı olup, taraflar arasında bağlayıcı olan metin her daim Türkçe metin olacaktır. 
 
“Uygunbilet” E-Acente Sözleşmesi ve İşbu Kullanım Koşulları Türk hukukuna tabi olup, taraflar arasında BiletBank E-Acente Sözleşmesi ve İşbu Kullanım Koşullarından doğacak ihtilaflarda ve her türlü hukuki işlemde İzmir (Karşıyaka) Merkez Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir
 
Web Sitesi'ni kullanarak gösterdiğiniz ilgi ve güven için teşekkür eder, Kullanım Şartlarımızın, Üye ve Kullanıcı tarafından okunarak kabul edildiğini bilginize sunarız.

 

Çağrı Merkezi

0 232 364 32 12

Mesai saatleri Pazartesi - Cumartesi arası 09:00 - 19:30 arasındadır.

İptal & Değişiklik İşlemleri

0 533 304 5758

Akşam 19:30 - Sabah 09:00 arasındadır.